Интегрален Духовност Wilber е â € "Дел V: Wilber преку духовната леќа

од страна на уредникот

Wilber и интегрална Духовноста - Темата е многу разговараа од објавувањето на книгата Интеграл духовност во годината 2006. Составен Духовност ја доведува во прашање иднината на духовноста во модерната и постмодерната светот каде â € œmetaphysicalâ € е надвор од контекст и рационалност отфрла се што митски. На серија на постови на â € œ Интеграл Духовност Wilber е â € анализира постметафизички фаза на религијата и интегрален духовна визија на Wilber како што е пропишано во неговата работа, Интеграл духовност. Извршена е анализа на потребата за религијата да се движат надвор од метафизиката во Дел I, решетки Wilber-Комбс во Дел II и Дел III, критиката против Wilber во Дел IV и сега, ние се дојде до Дел V од серијата. Во овој напис, ние ќе се одрази на интегрален и духовни перспективи Wilber и она што различни луѓе мислење сум за истото.

Нашата претходниот пост, интегрален Духовност € œWilber е â € "Дел IV: А критички Overviewâ € бил инспириран првенствено од есеј славни критичар Wilber Френк Висер наслов, a a € œLord, да ни даде Интеграл, но без возбуда: Преглед на Интеграл Spiritualityâ €. Го забошотува дефекти на Интеграл духовност, десно од печатни грешки недостатоците во стил до прекини во интегрираните обликување на темата недостаток на истражување / рационално примери. Во овој напис, ние ќе ги анализира â € œintegral spiritualityâ € присутно во целата работа на Wilber.

Составен духовност во работата Wilber е: Wilber е објаснето во разновидните начини â € ", неговото дело е во споредба со еден сеопфатен план на знаењето што го објаснува развојот на човековата свест и она што лежи во иднина. Но Греам Рос гледа Wilber преку различни објективот целосно â € "тој го гледа Wilber и неговата работа преку јазикот на метафори. Во својата статија, â € œThe Интеграл духовност на Wilberâ €, Греам Рос ја цени работата Wilber преку метафорична филтри како â € œresonating потсетник на spiritâ €, â € œintegral духовна visionâ €, â € OEA водич за духовното practiceâ €, â € OEA духовна мета-SYSTEMA €, â € œinterpretive мапи на духовниот experienceâ € и како â € œkosmic духовна mandalaâ € итн Има причина за оваа анализа, смета тој, е тоа што Wilber не може да се притисна на една конкретна метафора дадено својата плодна обем на работа.

1. Дух е иманентно: Не секој писател на integralism има оваа способност да инспирира читателите и ги потсетува на нашата духовна хармонија и јас. Рос вели, â € œWithin телото на пишувањата Кен Wilber е многу пасуси кои споделување на оваа инспиративна капацитет: ме потсетува на начини да се биде дека јас го цениме и се стремат да. Тие доаѓаат од места на длабока авторитетен знаејќи во Wilber, а се идентификувани различно во духовни традиции како Еден Вкусот, Авторски лице, празнина, Suchness, сведок и сеприсутна свесност. Највпечатливо се оние кои се напишани во еден лирски, на моменти апатичен, поетски стил кој алудира неискажливо квалитети на трансцедентен духовна experience.â €

Овие потсетник-елементи се распрскани низ неговата работа â € "тоа може да биде едноставен, јасен прво лице глас како во неговата Еден вкусите € œWorked цело утро, истражување и читање, додека гледањето на претставата сонце низ паѓа снег. Сонцето не е жолта денес, тоа е бело, како снег, па јас сум опкружен со бело на бело, сам на сам. Празнина чиста, мека јасна светлина, е она што сето тоа изгледа, треперлива кај себе, со меланхолија шумови. Јас сум ослободен во празнина, и сите блеска на оваа јасна светлина day.â €

Или, пак, тоа може да биде во второто лице глас како во оваа линија, â € œLet нас, тогаш ќе и-јас, ја признаваат заедно, кои сме и што сме. И Јас ќе бидам со вас до крајот на светот, и ќе биде со мене, бидејќи постои само еден само, што е чудото на Spirit.â € Понекогаш духовна инспирација е бремена во трето лице кога гласот на Wilber опишува екстатично трансцеденција, â € œAnd таму, скриена во тајна пештера на срцето, каде што Бог и Божица конечно ќе ја обедини, каде Празнина прифаќа сите форма како изгубени и најдени Возљубени, каде Вечноста радосно пее пофалби на благородни Време, каде Шива неконтролирано колабираат за луминисцентните Шакти, каде што се искачуваат и слегуваат еротски прегратка во звукот на една страна плескање â € "таму засекогаш во универзумот на Еден вкус ... .А € Рос вели дека овие линии се потресна потсетници на духот, и го носат духовни елементи најде во делата на филозофи и мислители како Jiddhu Кришнамурти, Eckhart Tolle, Далај Лама и други. И тоа е овие густа и дискурзивните описи и пишување, кои работат како â € œresonating потсетници на spiritâ €.

2. Сè што е интегриран: Сè што е поврзан, интегриран и под влијание на секое нешто друго. Не постои посебен ентитет. Сите ние треба да се разбере работите е да се интегрираат. Како блогерот Брајан Хајнс го става, визија € œWilber не ја исклучува ништо. Што го прави одлична смисла. Зошто да се исфрли од очигледни аспекти на постоењето? ... Wilber, благослови неговиот интегрален душата, се обидува да покаже дека ништо не треба да бидат исклучени од човечкото знаење и искуство. Она што ние треба да направите е да дознаам како сето тоа се вклопува together.â € самиот Wilber покренува ова прашање во интегрална неговата духовност: â € œWhat ако ние се буквално сè што сите различни култури треба да не известите за човечкиот потенцијал â € "за духовниот раст, психолошки развој, социјалниот раст â €" и го стави сите на маса? Што ако ние се обиделе да се најде на критично суштински клучеви за човековиот раст, врз основа на вкупниот збир на човечкото знаење, сега се отворени за нас? Што ако се обидовме, врз основа на широка крос-културни студии, за да ги користите сите на големите традиции во светот да се создаде композитни карта, сеопфатен план, сите инклузивно или интегрален мапа која вклучува најдобрите елементи од сите нив? Â € со таква интеграција, â € œpressure би биле исклучени. Нема потреба да agonize околу тоа дали да се прифатат модерната наука или античката религија, важно или алкохол, тело или ум, пауза танцување или медитација, виски или билка tea.â € (Брајан Хајнс).

Тоа е како интеграција Wilber дека се обидува да се постигне во текот на неговите дела. Тој сака да се стави и секоја друга област на една маса и да формира сеопфатен план на нештата. Неговите дела се покаже, како Брајан Хајнс го става, А сите дел од животот € œIt е. Тоа. Јас ние. Објективни. Субјективни. Комунални. Различни начини на искусување постоење. Сите исто како што се / Јас / ние треба be.â €

3. Составни Визија и Праксис: Рос, исто така, ги идентификува метафора на œintegral visionâ € € во делата Wilber е. Работа Wilber е интегралниот Визија (2007) е израз на вроденото составен духовноста во неговите дела. Како Рос го става, â € œIn општи термини, составен визија Wilber е духовно информирани слика која може да се обликува во имагинација. Со духовно-нијанса, тоа покажува особено како работите се за луѓето во минатото, сега, и може да се развива во позитивна future.â € Wilber ползува сите познати системи и модели на раст и ги прави во еден сеопфатен план . Неговата карта може да биде œdistilledâ € € во пет најважни фактори. Овие пет фактори не се апстрактни концепти, но може да се пристапи од страна на некој кој има € œcontours на consciousnessâ €. На четири или пет фактори - â € œstates на свеста (буден, спиење, сонување); развојните линии на развој (когнитивни линија на развој; ​​интерперсонални линија на развој); нивоа на развој (пред-оперативно ниво / етапа â € "Пијаже; конвенционалните фаза на моралниот развој - Kolberg); и, видови на личноста (екстроверт, машки; intuiting â € "Myers-Briggs). Петти фактор, имено квадранти, е помалку познати и е најстариот уникатен придонеси Wilber во овој сет на five.â €

Слично на тоа, Wilber нуди увид за одредени работи â € ", особено, на конфузија помеѓу фази и состојби на свест. Свеста на една личност може да се опише во однос на квадранти, нивоа / етапи, линии, држави и видови. Дај да го AQAL и Wilber-Комбс решетки. Ќе го добиете составен визија која не остава камен unturned.

Рос вели дека Wilber може да се прочита за да им помогне да се движите низ државите на духовноста â € "во кратки црти, дела Wilber се водич за духовна пракса. Брајан Хајнс Смета дека читањето Интеграл Духовност нуди увид во медитација и нејзините ефекти â € ", особено, тоа одговара на прашањето, â € œWhy многу духовна пракса не мора да произведе многу лична промена? Â € â € <. Тоа е затоа што не сегашниот систем на медитација нуди упатства за тоа како да се движат од една до друга развојна фаза. Wilber го става јасно: â € œThe точка е дека едно лице може да има големо врв, верски, духовен, или медитативна искуство од, да речеме, суптилна светлина и последичен празнина, но тие ќе го толкува тоа искуство со само опрема со која располагаат, имено, на алатките на фаза на развој се at.â € На пример, ако едно лице на ниво Амбер се соочува со духовна висока, може да го толкува тоа како магичен начин освен како што духовно. Но одговор за истата ќе бидат различни со лице од Тиркизна или ТЕАЛ ниво.

Пишување Wilber е: Рос смета дека обемна работа прекувремено Wilber може да се толкува како € œmandala-како слично на изградбата на кулата на Јунг и цртеж на мандалата ritualâ €. Бидејќи поголемиот дел од неговите дела се резултатите од неговата далеку и широко читање и знаење, Рос додава дека неговото пишување и понатаму се подобрува, рендерирање повеќе духовна вредност на своите читатели. Неговата напорна студија и инкубација генерираат дела кои се â € œassembling на сложени вербални mandalaâ €, и огледало архетипски обрасци А А А во целиот свет. Таква критичар кој знае на начин да се разбере Космос, вели Рос ќе биде полн со â € œClusters на концепти, рамки AQAL, потоци на дискурсот, дијаграми и табели, summate за овој како материјални, но тековните достигнувања. Истовремено, тој ја открива одредена свето, Bhoddhisattva мотивација (Рејнолдс, 2006) и внатрешно битие а тоа е оваа работа, од време на време, во близина на numinous искуство. Чувствувам ова најмногу во неговата поетска цвета споменати previously.â €

интегрален Spiritualityâ € € œWilber е серија на постови на интегрален духовност, Wilber-Комбс Решетки и потребата за постметафизички религија. Можете да прочитате на Дел I, дел II, Дел III и IV ДЕЛ да знаат повеќе.

Референци:

1. Греам Рос: â € œ интегралниот духовност на Wilber â €

 2. Френк Висер е € œLord, да ни даде Интеграл, но без возбуда: Преглед на Интеграл Spiritualityâ € тука

 € œ 3.A Томас Максвел Интеграл Духовност â €

4.Jan Брауер е â € œ На Wilber-Комбс Решетки колумнист â €

5. Wilber колумнист: Од Wilber I до V Wilber â € "Wilber Фаза V

6. Френк Висер: â € œ ми се на Wilber-5 â €

7. Wilber е интегрална Духовност: изненадувачки новата улога на религијата во модерната и постмодерната Свет

8. Брајан Хајнс: â € œ велат "Да" на реалноста, негирајќи ништо â €

Назад пост:

Нареден пост: